Postat den 19 mars 2026
Tobbe Tipsar: Ut ur vinterdvalan och in i offertläge

Hej på er!
Skönt att officiellt lämna vinterdvalan bakom sig, komma ut ur sin grotta och plira lite mot solen. På tiden, om du frågar mig!
Vårens första vårtecken är här: några stabila tips och en ganska spännande insikt om vad vi håller på med på Bygglet, om du frågar mig. Nu kör vi.
Elefanten i rummet
Först och främst. Om du var en av dem som råkade ut för långa laddningstider och låg prestanda i slutet av februari, tack för tålamodet. Det är inget vi tar lätt på.
Jag är van att se mina kollegor arbeta hårt, men nu kavlades ärmarna upp hela vägen till biceps för att identifiera och rulla ut lösningar i snabb takt.
Direkta problem åtgärdades, balansen återställdes och även om det såklart inte var optimalt där och då, så har det också resulterat i en rad förbättringar som gjort Bygglet bättre idag och gör oss betydligt bättre rustade framåt.
Tack igen för tålamodet.
Offerera som ett proffs
När tjälen släpper över landet, i kombination med att nya byggregler har införts som gör det enklare för fler att genomföra sina drömprojekt, börjar det säkert märkas i förfrågningslådan.
Då är det extra skönt att ha stenkoll på offertflödet så att Bygglet kan ge dig rätt stöd.
1. Skapa mallar
Ska du offerera på ett jobb som liknar ett tidigare, där du gjorde årets kanonoffert som fick kunden att tacka ja på tio sekunder? Ta en kopia av den offerten och utgå från den.
Du kan till och med döpa om kopian och spara den som mall. Ett enkelt knep som sparar mycket tid över året. Många bäckar små.
2. Håll koll på obesvarade
Även om ni tycker att offerterna är tydliga och självförklarande, kan det vara svårare för kunden.
Har ni skickat ut offerter, håll då koll på statusen ”obesvarad” och följ upp med kunden om ni inte hört något på ett tag.
Det går också att se om kunden har öppnat offertlänken. Det hittar ni i det vi kallar e-postlogg på varje offert.
3. Missa inte att ta höjd för allt ROT-avdrag
På varje offert kan du justera hur mycket ROT-avdrag som ska vara möjligt att använda.
Planerar kunden ett större projekt kan det slå i taket för en person. Vet du att det finns mer att dra än 50 000 kronor, justera det.
Oavsett är det alltid slutpriset kunden tittar på först.

Vad vi jobbar på just nu
Vi håller på att skruva på hur hanteringen av leverantörsfakturor kan bli smidigare och göra vardagen ännu enklare för er. Håll utkik i den vyn de kommande veckorna.
Vi lyssnar och ser också över vilka lösningar du faktiskt behöver. Något vi ofta hör är behovet av att lägga till en extra administratör med begränsad behörighet.
Det kan till exempel vara en medarbetare ute på fält som behöver fler rättigheter i appen. Det är något vi testar just nu för att se om vi träffar rätt.
Den här rollen, som vi kallar arbetsledare, får i princip samma möjligheter som du har i appen. Det gör det enklare att hantera planering, få överblick över projekt och hantera egna leverantörsfakturor.
Nyfiken?
Låter det intressant? Lyft luren och säg kodordet ”jag är intresserad av mer information om licensen Arbetsledare”. Vattentätt.
Vi hörs!
Tobbson
Kategori: Aktuellt